Svjesni smo sve popularnijeg trenda nečitanja među mladima. Kad govorimo o nečitanju, ne mislimo isključivo o nečitanju lektirnih naslova koji su obavezni u srednjoj školi. Mladi danas rijetko čitaju i knjige koje bi im mogle biti zanimljive i primjerene njihovom uzrastu. Piatli smo se zašto je to tako?

Potaknuti projektnim zadatkom Književni komercijalist pod mentorstvom prof. Hrvatskoga jezika Ivane Čote i prof. ekonomske grupe predmeta Marije Istenić u timovima smo u prosincu kreirali anketni upitnik u Google obrascu za školsko istraživanje Čitaš li?

Željeli smo saznati koliko često mladi čitaju, zašto vole/ne vole čitati, koja su im omiljena književna djela i sl. Prvim takvim istraživanjem o čitanju u našoj školi pokušat ćemo osvijestiti mlade o važnosti čitanja i u novoj školskoj godini osmisliti aktivnosti koje će tome doprinijeti.

Donosimo vam rezultate čitalačkih navika učenika Komercijalno-trgovačke škole.

Rezultati školskog istraživanja:

U školskom istraživanju sudjelovalo je 195 učenika Komercijalno-trgovačke škole Split u dobi od 14 do 19 godina svih strukovnih smjerova (komercijalisti, prodavači i administratori). Istraživanje je bilo anonimno i dobrovoljno te je ispunjavanje ankete trajalo oko 5 min. Provođeno je od veljače do ožujka 2024.

  • 9.7% učenika smatra da nije važno čitati knjige, 33.3% smatra da je važno, ali će pročitati kratki sadržaj i samo 13.3% smatra da je vrlo važno čitati knjige.
  • Poražavajuć je podatak da je čak visokih 68,2% učenika izjavilo da ne voli čitati.
  • 45.8% učenika smatra da je čitanje bitno jer obogaćuje maštu, 40 % misli da je važno jer nas može inspirirati, 60,5 % misli da čitanje pomaže kako bismo se lakše i bolje izražavali u pisanoj i govornoj komunikaciji, 66,8 % smatra da čitanjem bogatimo svoj rječnik, 16,8 % učenika smatra da nam može pomoći u teškim životnim situacijama, 20,5 % smatraju da ih opušta, 37,4 % smatra da poboljšava koncentraciju, 17,9 % smatra da im krati vrijeme i 55,3 % smatra da čitanjem vježbamo mozak.
  • 61,5 % učenika rijetko ili nikad ne čitaju knjige, a samo 1 % učestalo (što čini u prosjeku 2 učenika na ispitanike).
  • 25,6 % učenika čita književna djela, 18,5 % stripove, 27,2 % novinske članke, 72 % objave na društvenim mrežama, 61,5 % tekstualne poruke (SMS) i 19 % reklame
  • Rezultati su pokazali i da čak 32,8 % učenika naše škole u proteklih godinu dana nije pročitalo ni jednu jedinu knjigu.

Detaljne rezultate istraživanja možete pogledati OVDJE:

https://docs.google.com/forms/d/18xdnsDirCFC0J-ub2Sal3OPL1ursZSPbQoKsexshP-E/edit#responses

Iako su rezultati zabrinjavajući i poražavajući, mislimo da se na čitalačke navike može utjecati. Stoga ćemo u sljedećoj godini nastojati osmisliti i provesti razne aktivnosti koje će potaknuti mlade na sve blagodati čitanja

Autorice članka: Lana Ljubišić i Lucija Tenžera, 1.a

Istraživanje osmislile i provele: Ivana Čota, prof. Hrvatskoga jezika i Marija Istenić, prof. ekonomske grupe predmeta

Previous articleUskrsna radionica
Next articleNoć knjige 2024.