Dana 18. siječnja 2025. članovi školske sekcije Ljubitelji sakralne baštine u pratnji prof. povijesti Kristine Stipice i školske knjižničarke Margarete Glavurtić istražili su bogatstvo splitske baštine putevima i stazama Marjana koji su ih doveli do zaboravljenih i skrivenih marjanskih crkvica.
U prošlosti je Marjan bio hodočasničko mjesto Splićana koji su pohodili brojne crkvice i kapele, a u srednjem vijeku se nazivalo Mons Kyrie Eleyson Ili Brdo božje milosti. Danas je na području Marjana sačuvano deset crkvica kojima su pribrojene i one varoške. Nekada ih je bilo dvadeset i devet, ali su propale i razrušene tijekom stoljeća. Posjetili smo samo neke od njih: crkvu sv. Nikole, crkvu Gospe od Betlema, crkvu sv. Jere i crkvu Gospe od Sedam Žalosti.
Krenuvši s Prve vidilice južnom stranom Marjana prvo što smo ugledali s desne strane omeđeno dugačkim kamenim zidom bilo je staro židovsko groblje skriveno od pogleda prolaznika. Otvoreno je 16. siječnja 1573. godine kada u Split doseljava oko tri stotine židovskih izbjeglica prognanih u vrijeme španjolske inkvizicije. Na groblju je pokopano više od 30 000 osoba u 700 grobova. Na Židovskom groblju pokopan je i ugledni splitski građanin, izdavač i vlasnik najstarije splitske knjižare Vid Morpurgo.
Crkva sv. Nikole
Šetajući i gledajući predivnu panoramu Splita došli smo do prve crkvice koja svojom jednostavnošću i ljepotom plijeni poglede prolaznika. To je crkva sv. Nikole, zaštitnika pomoraca i putnika koju su 1219. godine dali sagraditi Splićanin Rako i njegova žena Elizabeta. Pored nje je postojala i pustinjačka nastamba koja je danas srušena. Crkvica je posljednji put obnovljena 1990. godine kada je u nju smještena spomen-ploča koja se prethodno nalazila na vanjskom zidu, a nova ploča s ispravljenim podatcima postavljena je pokraj crkvice. Na pročelju crkve nalazi se gotičko-renesansni kip Krista s prikazom pšenice i grožđa koji simbolizira euharistiju.
Crkva gospe od Betlema
Uspinjući se kamenim stubama došli smo do crkve Gospe od Betlema. Ova je crkva posvećena Kristovu rođenju, a izgrađena je prije 1500 godine u doba kada su na Marjanu živjeli pustinjaci. U sredini kamenog oltara ove crkve nalazi se prikaz Kristova rođenja, na kojem je s lijeve strane sv. Jere, a s desne Ivan Krstitelj. Iznad njih nalazi se prikaz Kristova raspeća. Prilikom jedne od obnova crkve, one 1927. – 1928. izgrađeno je kameno stubište. U ovoj crkvici na Badnji dan održava se rana ponoćka u 16.00 sati.

https://www.visitmarjan.com/skalarna-bastina/
Prikaz Kristova rođenja u crkvi Gospe od Betlema
Crkva sv. Jere
Crkva je izgrađena 1480. godine. Oltar crkve izradio je poznati renesansni kipar Andrija Aleši. U sredini oltara nalazi se prikaz sv. Jere u špilji, s lijeve strane je Ivan Krstitelj, a s desne sv. Antun opat. Iznad vijenca u luneti nalazi se prikaz Oplakivanja. Na zidovima su se nalazile slike s prizorima pakla, koje su uklonjene 1932. godine, a zamijenjene novim slikama istog sadržaja. Iznad dvorišnih vrata uzidan je reljef sv. Ivana Evanđelista, prerađeni rimski spomenik koji je prethodno možda bio u crkvi sv. Ivana Evanđelista.

Oltar crkve sv. Jere – autor: Andrija Aleši
Crkva Gospe od Sedam Žalosti
Zavjetna crkvica Gospe od Sedam Žalosti dio je hodočasničkog puta, ali i česta adresa brojnih marjanskih šetača. Nalazi se na uzvisini okruženoj čempresima, s pogledom prema moru i otocima. Spominje se već 1362. godine (Sancte marie de Merglano), kasnije kao S. Maria Pietatis. Na oltaru se nalazi kameni reljef Oplakivanja, koji potječe iz razdoblja oko 1500. godine. Prikazuje Bogorodicu, koja u krilu drži Kristovo mrtvo tijelo, sa strana su anđeli s bakljama, a na pozadini je vidljiv prikaz Kalvarije. Posebnost ove male crkvice su poruke ispisane na njenim zidovima i zavjetni predmeti tamo ostavljeni. Danas se u crkvi slavi Uzvišenje Sv. Križa 14. rujna i Gospa Žalosna 15. rujna.

Doznali smo puno novih informacija i zanimljivosti o prošlosti marjanskih crkvica. Najviše nas se dojmila crkva sv. Jere jer se pokraj nje nalazila velika špilja koja je najvjerojatnije bila mjesto molitve i kontemplacije. Bilo nam je predivno, zabavili smo se i naučili puno toga. Otiđite i vi u obilazak Marjana, osim što ćete malo prošetati, uživat ćete u prekrasnoj baštini našega grada.
Autorice: Lana Ljubišić, Antea Babić, Ema Župa i Lucija Tenžera, 2.a
Fotogaleriju pogledajte OVDJE:









